Eğitim Haberleri

YKS 2.ek tercih sayfası ÖSYM ais.. YKS ikinci ek yerleştirmeler nasıl yapılacak?

ABONE OL! 

YKS 2.ek tercihler üniversite hayali kuranlar için bir kez daha gündem oldu. YKS ek tercih sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı ve üniversiteyi kazanan adaylar kayıtları gerçekleştirildi. Üniversite sınavına giren adaylar diğer şanları olan YKS 2.ek tercihleri bekliyordu. Beklenen açıklama ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Halis Aygün’den geldi. ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Halis Aygün, Twitter hesabında tarihleri duyurdu. Böylelikle ilk yerleştirmelerde herhangi bir kuruma yerleşemeyen adaylar bu tercihlerde üniversitelerin boş kontenjanlarına göre yeniden şansını deneyecek. 

YKS 2.EK TERCİHLER 2021 NE ZAMAN?

YKS 2.ek tercih tarihleri açıklandı. ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Halis Aygün, YKS 2.ek yerleştirme işlemlerinin 14-18 Ekim 2021 tarihlerinde olacağını paylaştı.

YKS 2.EK TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Halis Aygün paylaşımında şu ifadelere yer verdi; “Değerli adaylarımız,2021-YKS İkinci Ek Yerleştirme tercih işlemlerini yarın başlatacağız. Tercihlerinizi 14-18 Ekim tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim.”

YKS İKİNCİ EK YERLEŞTİRMEDE EN KÜÇÜK PUAN ŞARTI OLACAK MI?

Evet. 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede;

a) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki önlisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar,

b) Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

140 PUAN ALANLAR İÇİN TERCİH SÜRECİ

140 puan alan öğrenciler ikinci ek yerleştirme aşamasında tercih yapabilecekler. İkinci ek yerleştirmede boş kalan kontenjanlar için TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek.
Kaynak:Kamupersonel

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: