Kulislerde bu konuşuluyor! Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa ilk işi...Kamu Personel Alımı

29 Haziran 2022 - 22:08

Kulislerde bu konuşuluyor! Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa ilk işi…

Kulislerde bu konuşuluyor! Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa ilk işi…
Son Güncelleme :

10 Haziran 2022 - 9:31


2023 Haziran’ında yapılacak seçimlere neredeyse 1 yıl kaldı. Türkiye adım adım yeni bir seçime giderken Millet İttifakı’nın çıkaracağı aday merak konusu oldu. Aday olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismi ise gündemden düşmüyor. CHP kulislerinde seslendirilen görüşe göre aday olarak çıkması halinde Kılıçdaroğlu, genel başkanlık rozetini çıkarıp yerine bir vekil atayacak, seçimi kazanması halinde de parti görevinden istifa edecek ve partide kurultay süreci başlayacak.

thumbs_b_c_dac5a5bbef8b4ec9312ef15ba853df2d

‘KILIÇDAROĞLU’NUN İLK İŞİ…’

Siyasi kulislerde en çok konuşulan konuların başında, muhalefetin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı geliyor.

Altılı masada yaygın görüş, adayın CHP’li bir ismin olacağı yönünde.

CHP ise hesaplarını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına göre yapıyor.

Hatta Kılıçdaroğlu’nun aday olması ve Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde atılacak adımlara ilişkin strateji üzerinde çalışılıyor.

CHP kulislerinde aday olması halinde Kılıçdaroğlu’nun yapacağı ilk işinin parti rozetini çıkarmak olacağı ifade ediliyor.

Parti içinde bazı yöneticiler, partinin seçim sürecinde genel başkansız kalmaması ve seçimden hemen sonra kurultay telaşı yaşanmaması için 5-6 ay gibi görevde kalabileceğini savunsa da ağırlıklı görüş, aday olması halinde Kılıçdaroğlu’nun parti rozetini hemen çıkaracağı yönünde.

Kılıçdaroğlu’nun bu konuda son derece hassas olduğuna dikkat çeken bazı parti yöneticileri, 2018 seçimlerinde partinin adayı Muharrem İnce’nin de parti rozetini çıkardığını anımsatıyorlar.

Ancak İnce’den farklı olarak Kılıçdaroğlu genel başkan olduğu için, genel başkan vekilliği formülü düşünülüyor.

CHP tüzüğü, genel başkanın yokluğunda Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinden birisini yerine vekaleten atamasına ve genel başkanın yetkilerini kullanmasına olanak tanıyor.

Bu çerçevede, seçim sürecinde partinin genel başkansız kalmaması ve bir kurultay zorunluluğu doğmaması için Kılıçdaroğlu’nun aday olduktan sonra yerine genel başkan vekili atayacağı aynı zamanda genel sekretere de, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde genel başkanlıktan istifa edeceğine ilişkin bir dilekçe verebileceği ifade ediliyor.

Bu hesaba göre Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde genel başkanlık istifa edecek ve genel başkanvekili partiyi tüzükte öngörülen süreler içinde kurultaya götürecek.

YETKİ KULLANIMINA DÖRT KRİTER

Güçlendirilmiş parlamenter sistem taahhüdüyle seçime gidecek olan altılı masada yer alan partilerin temsilcilerinden oluşan komisyon, geçiş süreci planlaması için çalışmalarını sürdürüyor.

Ancak masada yer alan partilerde ortak görüş, fiili parlamenter sistem uygulanması ve bu çerçevede mevcut sisteme göre seçilecek Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin de buna göre dizayn edilmesi yönünde.

CHP kulislerinde Cumhurbaşkanı’nın yetkilerine ilişkin dört temel kriter dile getiriliyor.

Bunlar, kullanabileceği yetkiler, anayasa ve yasalarda olmasına karşın kullanmayacağı yetkiler, hükümet ile müştereken kullanacağı yetkiler ve Cumhurbaşkanı’nın yerine kullanılacak yetkiler olarak ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı’nın kullanmayacağı yetkilerle ilgili “Mesela, partisinin il başkanını atamayacak veya kayyum atamayacak” değerlendirmesi yapılırken, “yerine kullanılacak yetkiler” kapsamında da rektör ataması gösteriliyor.

Seçilecek Cumhurbaşkanı’nın rektör atama yetkisi bulunmasına karşın, üniversite öğretim üyeleri ve öğrencilerin seçimi doğrultusunda atama yapabileceğine dikkat çekiliyor.

Müştereken kullanacağı yetkilere de hükümette görev alacak Cumhurbaşkanı yardımcısı ve kabine üyelerinin atanması veya eşgüdümü gibi parlamenter sistemde kullanılan yetkiler örnek gösteriliyor.

Daha Fazla Son Dakika Haberleri için Lütfen Bizi Takip Edin..
Van'da korkutan deprem! Van’da korkutan deprem!
Yunanistan'a böyle seslendi! "Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum"Yunanistan’a böyle seslendi! “Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum”
Komşunun tüylerini ürpertmişti! Erdoğan bizzat katıldıKomşunun tüylerini ürpertmişti! Erdoğan bizzat katıldı

Kamu Personel Haberleri | Anaysafa