Kuvvetli kar yağışı tekrar başlıyor! Meteoroloji son dakika açıkladı! Çok sayıda ilde hava aniden soğuyacak | Kamu Personel AlımıKamu Personel Alımı

25 Haziran 2022 - 23:34

Kuvvetli kar yağışı tekrar başlıyor! Meteoroloji son dakika açıkladı! Çok sayıda ilde hava aniden soğuyacak

Son Güncelleme :

10 Nisan 2022 - 12:25

25 Okuma

Kar yağışı yeniden geliyor! Meteoroloji son dakika açıkladı. Tarih belli oldu, hava soğuyor. Kar ve kuvvetli yağışlar bahar geldi derken yeniden başlıyor.

Türkiye’ye giriş yapacak olan yağışlı sistem bu kez soğuk karakterli olacak. Soğuk hava getirecek olan sistem hızlı ilerleyecek ve ani bir soğumaya neden olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hava durumu raporunu yayımladı, haritayı paylaştı. Kar yağışının etkili olacağı iller duyuruldu. Öte yandan bugün ise kuvvetli yağışlar etkili olmaya devam edecek. Kuvvetli fırtına nedeniyle dikkatli olunması da belirtildi. Hangi illere kar yağışı geliyor? Hava durumu nasıl? Hava durumu ile ilgili yapılan son dakika açıklamaları…

Kar yağışı ile ilgili Meteoroloji’den açıklama geldi. Kar yağışı bitti derken yeniden başlıyor. Hava aniden soğuyacak, sıcaklıklar düşecek. Kuvvetli yağmur ve kar yağışı için tarih verildi. Meteoroloji tek tek açıkladı. Bugün hava nasıl? Hangi illere kar ne zaman geliyor? Son dakika hava durumu açıklamaları…

Yurt genelinde hava soğuyor. Özellikle Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’da yağışlı hava saatler ilerledikçe kuvvetini artıracak. Günün ikinci yarısında kuvvetlenen yağışlar en yüksek noktalarda kar şeklinde düşebilir, ancak genellikle kuvvetli yağmur şekilde görülecek.

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’da kar erimelerine bağlı su baskını ve taşkın riski bugünkü kuvvetli yağışla tetiklenebilir. Bugünkü kuvveti yağışlar Anadolu ve Doğu Karadeniz’deki heyelan gibi riskleri de katlayabilir, tedbir elden bırakılmamalı.

Bugün serinleyen hava hafta sonu yeniden ısınıyor. Cumartesi günü yurdun sadece en doğusunda hava yağışlı olacak, kalan kesimlerde gökyüzü bol güneşli ve gün içinde termometreler normalin daha üzerine çıkabilir.

Doğu’daki yağışlar zayıflayarak etkisini zamanla kaybedecek. Cumartesi günü yurdun en doğu illeri hariç tüm yurtta tam bir bahar günü şekilde yaşanacak.

Akşam saatlerinde Marmara’da yurda giriş yapan yağışlı sistem bu kez soğuk karakterli olacak. Beraberinde soğuk hava getirecek olan sistem hızlı ilerleyecek. Pazartesi günü tüm batı bölgelerde iç kesimler yağışlı havanın etkisine girecek.

Pazar gününden pazartesi gününe geçişte sıcaklıklarda keskin bir düşüş yaşanacak. Başta Marmara Karadeniz ve Ege bölgeleri olmak üzere hava, pazartesi günü ani soğuma ile birlikte hastalıklara davetiye çıkaracak.

Sıcaklık artışı ise çarşamba günü batıdan başlayarak hissedilecek. Keskin soğumanın ardından çarşamba hızlı bir ısınma yaşanacak. Pazartesi ve salı yüksek kesimlerde kar yağışı olması bekleniyor.