Son dakika: Kabine toplantısı sona erdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları duyuruyorKamu Personel Alımı

29 Haziran 2022 - 22:00

Son dakika: Kabine toplantısı sona erdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları duyuruyor

Son dakika: Kabine toplantısı sona erdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları duyuruyor
Son Güncelleme :

09 Mayıs 2022 - 20:16


Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapılan Kabine toplantısı 3 saatin ardından sona erdi. Kabine’de masada göçmen konusu, enflasyon ve iki aydan fazla süredir devam eden Rusya-Ukrayna savaşının görüşülmesi bekleniyordu. Kritik toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralar karşısına geçerek toplantıda alınan yeni kararları duyuruyor.

kabineasasasa

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

  • Türkiye rotasından sapmadan hedeflerine doğru ilerliyor. 2023 hedefleri ve 2053 vizyonuyla sembolleştirdiğimiz kendi yol haritamıza bağlı kalmayı başardık. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kurulan küresel yönetim ve güvenlik sistemi kökünden sarsılırken biz sahip olduğumuz tarihi birikimi siyasi, ekonomik ve askeri reformlarla canlandırdık.

  • Hiçbir iç ve dış hadisenin bizi bu hedeften uzaklaştırmasına izin vermiyoruz. Bu mücadelede ülke ve milletçe ödediğimiz bedelleri güvenli ve müreffeh geleceğimizin karşılığı olarak görüyoruz.

  • Ülkemizin önü yıllarca siyasi istikrarsızlıkla, suni ekonomik krizlerle, terör örgütleriyle, darbelerle, evrensel kavramların arkasına gizlenmiş sinsi projelerle kesilmişti. Bizim dönemimizde de benzer senaryolar sergilendi. Bir yandan demokrasi ve kalkınma reformlarımızı kararlılıkla hayata geçirirken diğer yandan da bu kirli oyunları bozduk.

  • Sokaklarımızı kana ve ateşe boğma gayretlerini dirayetli tavrımızla milletimizle birlikte akamete uğrattık. FETÖ ihanet çetesini canımızı ortaya koyarak milletimizle birlikte tepeledik. Sınırlarımıza dayanan tacizleri yaptığımız sınır ötesi harekatlarla milletimizle birlikte püskürttük. İnsanlığın yakın tarihte yaşadığı en büyük sağlık krizi olan koronavirüs salgınının üstesinden milletimizle hep beraber ele ele yok ettik.

“ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTECEĞİZ”

  • Hedeflerimize ulaşmamıza bir el uzatımı mesafe kaldığı bu kritik aşamada vatandaşlarımızın hayat pahalılığının yol açtığı sıkıntılar nedeniyle zor günler geçirdiğini biliyoruz. Alım gücündeki düşüşün farkındayız. Bir yandan enflasyonu dizginleyecek tedbirler alıyoruz. Yıl başında asgari ücretten işçi, memıur ve emekli maaşlarına kadar geniş bir alanda ciddi artışlar yaptık. Temmuzda yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha yükselteceğiz.

  • Sosyal desteklerin toplam tutarı 5.3 milyar liradır. Elektrik tüketim desteği için geçtiğimiz yıl yaklaşık 2.5 milyon haneye 2.5 milyar lirayı aşkın kaynak tahsis ettik. Doğalgaz tüketim desteği olarak da son 2 ayda 114 milyon lirayı aşkın bir kaynağı vatandaşlarımıza aktardık. Her iki desteğin de kapsamını genişletecek çalışmaları sürdürüyoruz.

  • Ekonomi programımızın merkezinde istihdamı korumak ve geliştirmek vardır. Yaptığımız yatırımların meyvelerini toplama vaktidir. Türkiye bugün ihracatı ithalatını geçen bir ülke haline gelmiştir. Ancak enerji fiyatlarında 10 kata varan artışlar ürün maliyetlerinde de ciddi artışlara yol açıyor. Bazı ürünlerdeki fiyat artışları izah edilemeyecek seviyelerdedir. Sırf açgözlülükten kaynaklanan fiyat artışları hukuk değil, ahlak meselesidir.
Daha Fazla Siyaset Haberleri için Lütfen Bizi Takip Edin..
Kavga sonrası Meral Akşener devreye girdi! Tüm teşkilatı kapattıKavga sonrası Meral Akşener devreye girdi! Tüm teşkilatı kapattı
Tüm dünya yarına kilitlendi! Putin...Tüm dünya yarına kilitlendi! Putin…
Yeni ittifak için açık kapı bıraktı: Ümit Özdağ...Yeni ittifak için açık kapı bıraktı: Ümit Özdağ…

Kamu Personel Haberleri | Anasayfa