Sosyal medyaya video çekmek isterken buldu! Tam 2 bin yıllık, kayıtlarda yok | Kamu Personel AlımıKamu Personel Alımı

26 Eylül 2022 - 06:55

Sosyal medyaya video çekmek isterken buldu! Tam 2 bin yıllık, kayıtlarda yok

Sosyal medyaya video çekmek isterken buldu! Tam 2 bin yıllık, kayıtlarda yok
Son Güncelleme :

22 Eylül 2022 - 12:06


Milas’ta yaşayan gezgin Recep Aşık, izlediği bir belgeselden esinlenerek antik mermer ocaklarının bulunduğu dağlık alanda sosyal medyada kullanmak amacıyla video çekmeye karar verdi.

Aşık, video hazırlamak için yaptığı araştırmalarda Karya Kralı Hekatomnos’un bölgede yaşadığı bilgisine ulaştı. Kaynaklardan ilçedeki Sodra Dağı’nda antik mermer ocaklarının olduğunu öğrenen Aşık, görüntü çekmek için bölgeye gezi düzenledi.

KABARTMAYI GÖRÜNCE YETKİLİLERE ULAŞTI

Mermer yüzeyinde kabartma fark eden ve görüntüleyen Aşık, durumu Milas Müze Müdürlüğüne bildirdi. Herakles’e ait olduğu ve yaklaşık 2 bin yıl önce yapıldığı değerlendirilen kabartmayla ilgili bölgede inceleme başlatıldı.

Aşık, yaptığı açıklamada, sosyal medyada takipçileriyle paylaşmak için arkeoloji, tarih, doğa, çevre alanlarında videolar hazırladığını söyledi.

İLK KEZ KAYITLARA GEÇECEK

Amacının Karya Kralı Hekatomnos’a ait bir iz bulmak olduğunu belirten Aşık, şöyle devam etti:

“Hekatomnos’un kabartmalarının, heykellerinin Gümüşkesen Anıtı’na, Euromos Antik Kenti’ne taşınan beyaz mermerlerin nerede çıkarıldığını merak ettim ve onları aramaya koyuldum. Madenleri ararken böyle taş üzerine oyulmuş bir kabartma fark ettim. Müze yetkililerine haber verdim. Müze yetkilileri, yaptıkları incelemede bu kabartmanın 2 bin yıllık olduğunu ve genellikle mermer ocaklarında koruma görevi gördüğüne inanılan, mitolojide kahraman olarak anılan Herakles’e ait olabileceğini söylüyorlar. Daha önce kayıtlarda olmayan bir eseri bulmanın mutluluğunu yaşıyorum.”

AA-20220922-28963024-28963020-MUGLADA_MERMER_OCAGINDA_HERAKLESE_AIT_OLDUGU_DUSUNULEN_KABARTMA_BULUNDU

Bölgede inceleme yapan Milas Müze Müdürlüğü yetkilileri, Herakles heykeli olduğunu düşündükleri kabartma ve etrafında inceleme yaparak, alanın arkeolojik SİT alanı ilan edilmesi için çalışma başlattı. (AA)

AA-20220922-28963024-28963016-MUGLADA_MERMER_OCAGINDA_HERAKLESE_AIT_OLDUGU_DUSUNULEN_KABARTMA_BULUNDU

DAHA FAZLA HABER İÇİN BİZİ TAKİP EDİN
Bakan Koca'dan 'Bazı hastaneler kapatılacak' iddiasına yanıtBakan Koca’dan ‘Bazı hastaneler kapatılacak’ iddiasına yanıt
Alper Taş gözaltına alınırken ortalık fena karıştı! Adliye önünde hareketli anlarAlper Taş gözaltına alınırken ortalık fena karıştı! Adliye önünde hareketli anlar
CHP'nin keskin kaleminden olay 'Soylu' iddiası! "O gün Türkiye'den kaçacak"CHP’nin keskin kaleminden olay ‘Soylu’ iddiası! “O gün Türkiye’den kaçacak”kamupersonel.org